Важна част от живота на вашият любимец. Колкото по-рано кучето се запознае с обикалящият го свят, толкова по-спокойно и уверено ще се чувства то. Можете сами да започнете, като го водите на разходка, среща хора, коли, колоездачи.
За да общуваме правилно с кучето, трябва първо да го разбираме. То има индивидуалност, не е машина от която само да изискваме. Както хората, така и кучетата са различни. След като приемем, че новото куче не е като старото или като на съседа, можем да продължим напред, към обучение и хармонично съжителство.
Разбира се има породни характеристики, които е важно да знаем още при избора на куче.
Ако искаме кучето да изпълнява дадени команди, трябва първо да го мотивираме. Все пак никой не работи просто защото някой му казва (колкото и да обича този някой). Трябва да има цел-награда за свършената работа. Мотивацията се изгражда на базата на вродени инстикти- хранителен и инстинкт за игра (дърпане, преследване). Задоволявайки инстинктите на нашият домашен любимец, изграждаме добра връзка помежду си.
След като сме мотивирали правилно кучето, можем да въведем основни команди. (ела тук, седни, легни, наред)
Най-важната команда е отзоваването (ела тук). Тя е огледало на отношенията ни с кучето.
Не забравяйте, че кучето не е машина. След наученото от курса, то трябва да се затвърди и да се продължи с работата. Основите са положени кученцето успешно е преминало 1-ви клас.
Цели на работата според спецификата на породата:
След преминаване на курс по общо послушание в училището се провеждат следните вътрешни изпити: